Warszawa Szkolenie diagnosta samochodowy warszawa

Wymagania odnośnie kandydata na diagnostę samochodowego ściśle określa ustawa o Prawa o ruchu drogowym. Jest ona drogowskazem dla każdej osoby myślącej o zmianie zawodu i dołączeniu do grupy diagnostów samochodowych. Okazuje się, że  w najbliższych miesiącach jeden z punktów tej ustawy może ulec zmianie. 

Dotychczas osoba, która myśli o rozpoczęciu zawodu diagnosty samochodowego musi spełniać kryterium:

  • wieku
  • doświadczenia
  • wykształcenia

W obecnej ustawie kandydat na diagnostę musi posiadać wykształcenie:

  • wykształcenie techniczne i praktykę zgodnie z art. 84 Ust. 2b do ustawy – Prawo o ruchu drogowym, rozumie się:wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów albo
  • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów albo
  • wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów albo
  • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

Okazuje się, że to ustawodawca planuje zmiany odnośnie wykształcenia. Teraz ustawa dopuszcza bardziej ogólne wykształcenie, pośrednio powiązane z wykształceniem samochodowym. I tak na przykład osoba, która ukończyła technikum elektrycznego czy ekonomicznego może przystąpić do egzaminu TDT. 

Nowa propozycja ustawy zakłada,  że minimum wymagane wykształcenie to techniczne samochodowe, czyli bezpośrednio będzie to wykształcenie samochodowe. 

W praktyce oznacza to, że mniej osób będzie mogło przystąpić do egzaminu na diagnostę samochodowego ponieważ teraz duża część kandydatów legitymuje się wykształceniem technicznym ale niekoniecznie samochodowym. Jeśli myślisz o zmianie zawodu i rozpoczęciu pracy jako diagnosta samochodowy to czas na decyzję już teraz. W szczególności jeśli nie masz minimalnego wykształcenia samochodowego. Nowelizacja ustawy takie osoby skreśla z listy potencjalnych kandydatów na diagnostę samochodowego. Jednocześnie oznacza to, że uprawnienia dla diagnostów będą trudniejsze do uzyskania.

Tutaj zapoznaj się z aktualnym terminem na diagnostę samochodowego. Tutaj znajdziesz więcej informacji o uprawnieniach diagnosty samochodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *